blogtopimg
29-03-2016

החקלאות בים המלח, מאת סבטונזי שאריפו

12400446_1015867831803556_671858020228277396_nסבטוניז שריפו הוא סטודנט אשר השלים את ההשתלמות שלו בשנה שעברה ונשאר בישראל על מנת לתפעל את חוות ההדגמה ברופין ולצבור נסיון נוסף. הוא כתב מאמר מעניין מאוד בנושא ים המלח לטובתם של הסטודנטים האחרים:

לכל הסטודנטים שחזרו לאחרונה מהטיול בים המלח, ללא ספק נהניתם. צריך רק לראות את הגלריות בעמודי הפייסבוק שלכם כדי לראות עד כמה.

כשהגעתם לים המלח, דעתכם בוודאי הוסחה בקסם של המים ובשאלות כמו: "כיצד יתכן שהגוף שלי צף במים?' כך שאולי לא שמתם לב לאספטקים חשובים אחרים של האזור.

שמתם לב לפעילות החקלאית סביבכם? החקלאות בים המלח מתרכזת בחמישה או שישה קיבוצים אשר משתמשים בטכנולוגיות מודרניות על מנת להפיק את המירב באזור קטן שבו ניתן בכלל לקיים חקלאות.

קיבוץ עין גדי

הגדול והחשוב שבישובים הוא קיבוץ עין גדי. היום הפעילות החקלאית בקיבוץ מתמקדת בעיקר בתמרים ובגידול ירקות בחממות.

הישוב הוקם בשנת 1956 על פסגה שמשקיפה על הים ומוכיחה פעם אחר פעם שעם קצת מים, והרבה מוטיבציה ודמיון אפשר לגרום למדבר לפרוח, אפילו במקום בעל מליחות גבוהה.

dead sea agricultureהתמודדות עם תנאים קשים

לאורך ים המלח, הפוטנציאל החקלאי מוגבל לאזורים קטנים. מצפון לים המלח וגם מדרום ישנם שטחים שטוחים יחסית גדולים, אולם מדרום רמת המליחות באדמה גבוהה וגובה המים יחסית גבוה, מה שיוצר בעית ניקוז.

גידול תמרים אשר ידועים ביכולות ההסתגלות שלהם לאדמה מלוחה פתרה את הבעיה באופן חלקי.

שימוש יעיל של האדמות באזור התאפשר היום בעיקר בזכות המחקר והיישום של חקלאות מתקדמת המבוססת על התאמת סוגי הצמחים לרמות שונות של מליחות.

מושב נאות הכיכר

המושב ממוקם בחלק הדרומי של ים המלח והינו למעשה מעבדת שדה של התנאים החקלאים בכיכר סדום.

המים באזור מוגבלים וברוב המקרים אינם ראויים לשתיה או אפילו לחקלאות, כך שחשוב מאוד לחסוך ולנהל את המים הקיימים בקפידה.

שיטת הטפטפת אשר אומצה ופותחה בישראל נותנת מענה לבעיות מהסוג הזה. השיטה אשר שולטת בטיפטוף המים באמצעות נקבים בצינור המונח מעל בסיס הצמח, מפחיתה את צריכת המים בערך ב-50%. בנוסף, היא עוזרת לחקלאים להתגבר על בעיית האידוי ועליית תכולת המלח באדמה כתוצאה.

ניתן להשקות במים מליחים, דבר שנחשב לא אפשרי בעבר בעולם החקלאות. השיטה הזו, בשילוב של דישון מובילה להצלחה.

מרבית אדמות החקלאות באזור ים המלח משמשות לגידול ירקות חורפיים, וחלקם נעזרים בכיסויי פלסטיק. זה מאפשר לחקלאים להכין תוצרים כמה שבועות מוקדם יותר ממה שיכלו לעשות ללא הכיסוי.

שאר האדמה משמשת בעיקר לגידולי תמרים, מעט מטעים סאב-טרופיקליים ומדגים.

בגלל המגבלות הרציניות על המשאבים החקלאיים, היישובים נאלצים להשלים את הכנסתם באמצעות פעילויות נוספות, כגון תיירות. מרכזי תיירות ולינה רבים קיימים באזור.

לכן, יחד עם כל המגבלות, האנשים באזור ממשיכים ליצור ולמצוא דרכים חדשות ויצירתיות לייצר הכנסה.

זה מביא אותי למסקנה שהמגבלות אדם פוגש בחייו יכולות להפוך להזדמנויות. תהנו מהמשך שנת הלימודים חברים.

פרסומים אחרונים
Agriculture StudentsAgrostudiesAmbassadorEcuadorGraduateshorticultureInternshipirrigationKfar SilverNetafimPhilippinessprinklersstudentsTechnologyTomatoesZambiaאגרוסטאדיסאגרוסטדיזאגרוסטדיסאגריטקאוגנדהאקוופוניקהבורקינה פאסוביקור רשמיהדריםחוות הדגמהחקלאותיזמותישראלמחקרמיםמלאווינקודת מבטנשיא פרוסטודנטיםעבודת גמרענביםפלפלפלפליםקניהרואנדהרופיןשיתוף פעולהשרת החוץתפוזים